Vakok és gyengénlátók

"Élet a burkon kívül" témahét

"Élet a burkon kívül" témahét

Látás sérültek a közlekedésben

vakmerőség felsőfokon

2016. március 24. - albert_spass

A vakok és gyengén látók számára az egyik legnagyobb problémát a mindennapi életben a közlekedés jelenti. Hogyan is tud kiigazodni valaki a nagy városban, ha nem hivatkozhat látására? Hogyan tudja meg, mikor mehet át a zebrán? Honnan tudja, hogy jó buszra szállt? A mai nap a vakok közlekedési praktikáival és a segítségükre szoruló eszközökkel fogunk foglalkozni.

A látás sérültek az otthonuk és munkahelyük közötti útvonalat akár pár hét alatt meg tudják jegyezni. Megjegyzik, hogy hány lépést kell menni a buszmegállóig, hogy hol van oszlop, milyen hosszú a zebra. Ha máshova, egy ismeretlen helyre akarnak eljutni, a legtöbbször látó segítségét kérik, bár előfordulnak olyan vakmerő látássérültek, akik segítő nélkül indulnak útra egy ismeretlen úti cél felé. Egyszerűen megjegyzik, hogy hogy miután leszálltak a buszról, merre kell fordulniuk, hány lépést. Ha, pedig eltévednek, még mindig fordulhatnak egy látó járókelőhöz, segítséget kérni.

Mégis, honnan tudják mikor kell leszállni a buszról és mikor kell felszállni a buszra? A tavaly megjelent FUTÁR rendszer, sokat segít a látás sérültek tömegközlekedésében. Mivel Budapesten belül a legtöbb buszmegállóban több fajta busz is megáll, nehéz eldönteniük, hogy melyikre, mikor szálljanak fel. Így a júniusban kiosztott távirányítók nagy segítséget jelentenek nekik. Mivel, ha egy FUTÁR tábla közelébe kerülnek, egy gombnyomással fel tudják olvastatni az éppen érkező járatok számát. Most már minden járaton - szintén a FUTÁRnak köszönhetően - hangos bemondó jelzi a jelenlegi és az azt követő állomást.

Hasonló táviránytóval működnek a belvárosban megjelenő, új közlekedési lámpák. Egy gombnyomára hangszórók tájékoztatják a látássérülteket, hogy átkelhetnek-e. Ilyen fajta lámpák egyenlőre nem mindenhol érhetőek el.

Az állomásokon elhelyezett vezetősávok is nagy segítséget jelent számukra, mivel  még egy ismeretlen helyről is könnyen el tudnak találni a legközelebbi busz vagy villamos állomásra.

Sajnos a fent látható fejlesztések nem terjednek ki Budapest egész területére, nemhogy más nagyobb városok egészére is. A bővítés folyamatban van, úgyhogy reméljük, hogy látássérült társaink 10 év múlva sokkal magabiztosabban, akár egyedül is tudnak majd közlekedni fővárosunkban.

A bejegyzés trackback címe:

https://vlsakg.blog.hu/api/trackback/id/tr418522262

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

albert_spass 2016.03.24. 11:34:29

Elképesztő! Ha legközelebb látok egy látás sérültet tuti, hogy segítek neki. Nem is gondoltam volna.
süti beállítások módosítása